Tipy na výlet

Tipy na výlety

… něco pro sportovce…

Údolí řeky Dobravky

Údolí řeky Dobravky

Zdejší převážně kopcovitá a lesnatá krajina umožňuje nejrůznější sportovní vyžití. Najdete zde mnoho míst vhodných k pěší turistice (např. putování údolím řeky Doubravky), ale také k cykloturistice s řádně vyznačenými cestami (kola je možné u nás bezplatně uschovat).

Nedávno vybudovaná trasa pro in-line bruslaře si velmi rychle našla své příznivce. Dráha kopíruje bývalý úsek železniční trati a vede z Přibyslavi do Sázavy (délka 9 km).

V zimních měsících jsou v okolí k dispozici upravované běžecké lyžařské tratě a areály pro sjezdové lyžování (Hlinsko, Hluboká, Trhová Kamenice).

Sjezdovka Hlinsko

Sjezdovka Hlinsko

V Hlinsku je možné využít plavecký bazén se saunou a posilovnou.

Vyznavačům bowlingu rozhodně doporučujeme navštívit nedaleké podniky ve Ždírci nad Doubravou či v Hlinsku.

… pro milovníky přírodních krás …

Milovníci přírody jistě ocení zdejší lesnatou krajinu, kde se mohou nejen procházet na čerstvém vzduchu, ale také sbírat houby či jiné lesní plody. Ranecké lesy navíc v jarních měsících nabízejí krásnou podívanou v podobě spousty rozkvetlých bledulí.

K pohledu ze strmých skal láká nedaleká Sečská přehrada a okolí zříceniny hradu Oheb. Za podívání stojí zcela jistě i vyhlídka Štikov nebo Zubří nedaleko Trhové Kamenice.

Pro letní osvěžení bohatě poslouží rybník Januš, Dlouhý, Řeka u Krucemburku nebo rekreační střediska Seč a Velké Dářko.

… koho láká historie …

Veselý Kopec

Veselý Kopec

Jste-li příznivci historie a obdivovatelé tradiční české lidové tvorby, pak si zde rozhodně přijdete na své. V první řadě je třeba upozornit na expozice rekonstruovaných lidových staveb na Veselém Kopci. Roubené domky seznamují návštěvníky se životem obyvatel 18. a 19. století v jeho původní podobě. Několikrát ročně se zde konají jarmarky zaměřené na tradiční lidovou tvořivost (typické staročeské pokrmy, výrobky ze dřeva, hrnčířství, kovářství, tkalcovství atd.). Veselý Kopec je součástí Souboru lidových staveb Vysočina, jehož expozice najdete také v Hlinsku – Betlémě, kde se každoročně konají Adámkovy folklórní slavnosti, ve Svobodných Hamrech nebo na Dřevíkově.

Golfové hřiště Svobodné Hamry

Golfové hřiště Svobodné Hamry

Zmiňovaná osada Svobodné Hamry láká návštěvníky kraje na návštěvu venkovské staročeské hospůdky, zámečku, jízdárny a golfového hřiště. K zamyšlení a tichému rozjímání pak nejvíce přispěje židovský hřbitov.

Vašemu zájmu by neměl uniknout fakt, že tento kraj je rodištěm nebo působištěm mnoha známých českých literátů a umělců. Můžete se vydat po stopách Karla Havlíčka Borovského, Karla Václava Raise nebo Jana Zrzavého.